środa, 19 lutego 2014

Obszary w sieci UMTS (i nie tylko).

Cały obszar sieci GSM/UMTS jest podzielony na mniejsze części. Najmniejszą częścią jest komórka (ang. cell) czyli obszar pod kontrolą stacji bazowej BTS/Node B. W sieci UMTS kilka komórek może tworzyć obszar URA (UTRAN Registration Area). Jest to obszar specyficzny dla sieci UMTS i nie występuje w sieciach GERAN.

Ilustracja poszczególnych obszarów w sieci UMTS.

Obszar po którym może poruszać się UE bez uaktualnia informacji w VLR to Location Area. Obszar po którym UE może poruszać się bez uaktualniania informacji w SGSN-ie to Routing Area.
Zarówno Location Area jak i Routing Area może zawierać jedną lub więcej komórek. Należy wspomnieć że Routing Area zawsze zawiera się w Location Area.

Zazwyczaj można spotkać stwierdzenie że MSC i SGSN zarządzają odpowiednio Location i Routing Area. To prawda ale zarówno MSC jak i SGSN może obsługiwać więcej niż jeden obszar.
Obszar zawierający jedno lub więcej Location/Routing Area i zarządzany przez MSC/SGSN nazywa się MSC/SGSN Area. Taką informację można znaleźć w [23.002] ale inne specyfikacje wspominają o MSC/SGSN Service Area. W moim rozumieniu to jest ten sam obszar i ponownie brak spójności w nazewnictwie w specyfikacjach 3GPP.

Jest jednak obszar zwany Service Area, wg [23.002] to obszar w którym abonent może być osiągalny dla innych abonentów bez wiedzy tych abonentów o aktualnym położeniu UE-ka w obrębie tego obszaru.
Taki obszar to może być jedna sieć komórkowa, jeden kraj, część kraju lub nawet kilka krajów.
Definicje Service Area znajdujemy również w [23.060] i tutaj jest to określone jako poziom dokładności określającej położenie dla celów zarządzania usługami w SGSN-ie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz